• Does it matter which specific product? Over here, their “Chunky” brand that competes with Progresso is expensive (around 3 or 4 dollars a can), but the older basic shit like cream of mushroom or chicken noodle are just a few cents per can.

    • Jay@lemmy.ca
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      6
      ·
      26 days ago

      Here even the basic stuff (cream of mushroom, chicken noodle etc) is quite a bit more expensive than the ‘house’ brands. I usually avoid them because I don’t find they taste any better to warrant the extra cost.

      For example Campbells soup (mushroom) is $2.27 a can, vs roughly $1.50 for in house brand.